Program

Program

Napi program

0. nap – 2017. július 4., kedd

10:00–20:00
Regisztráció (helyszín: Miskolci Egyetem, főbejárat – térkép)


15:00–18:00
Városnézés (választható tematikus utak – mobilalkalmazás):

  1. Villanyrendőr – Szinva terasz – Mancs szobra – Miskolci lányok-szobor – szerelmesek hídja – vissza a sétálóutcára, ismertető az évszázados házakról
  2. Miskolci Nemzeti Színház – Színészmúzeum – Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum
  3. Sötétkapu – Művészetek Háza – Dőry-ház (Rákóczi-ház), Miskolci Galéria – Erzsébet tér – Kossuth Lajos első egész alakos köztéri szobra – az avasi gótikus református templom

Diósgyőri vár

Pannon-tenger Múzeum

Reformáció 500: avasi gótikus református templom, harangláb, temető – evangélikus templom és könyvtár – Bató-szoba – Deszkatemplom

Könyvtárlátogatások: Selmeci Műemlékkönyvtár – II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár – Lévay József Muzeális Könyvtár

1. nap – 2017. július 5., szerda

08:00–20:00
Regisztráció (helyszín: Miskolci Egyetem, főbejárat – térkép)


10:00–12:00
Városnézés (választható tematikus utak – mobilalkalmazás):

  1. Villanyrendőr – Szinva terasz – Mancs szobra – Miskolci lányok-szobor – a szerelmesek hídja – vissza a sétálóutcára, ismertető az évszázados házakról
  2. Miskolci Nemzeti Színház – Színészmúzeum – Szentháromság Görögkeleti Ortodox Templom és Egyházi Múzeum
  3. Sötétkapu – Művészetek Háza – Dőry-ház (Rákóczi-ház), Miskolci Galéria – Erzsébet tér – Kossuth Lajos első egész alakos köztéri szobra – az avasi gótikus református templom

Találkozó 09:30 órakor a regisztrációs pultnál. A városnézésre külön autóbusz szállítja a résztvevőket.

10:00–12:30
Iskolák, könyvtárak az Avason – A Könyvtárostanárok Egyesületének nyilvános programja

Találkozó 09:30 órakor a regisztrációs pultnál. A program iránt érdeklődőket a Jezsuita Gimnázium kisbusza szállítja.


13:00
Kiállításmegnyitó (helyszín: Miskolci Egyetem, főbejárat)
A kiállítást megnyitja: Dr. Deák Csaba, a Miskolci Egyetem kancellárja


13:30
Sajtótájékoztató (helyszín: Miskolci Egyetem, szenátusi tanácsterem)


14:00
Nyitó plenáris ülés (helyszín: Miskolci Egyetem, díszaula)

Köszöntőt mond:
Barátné dr. Hajdu Ágnes, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke
Pelczné dr. Gáll Ildikó, az Európai Parlament alelnöke
Krucsainé Herter Anikó, az EMMI helyettes államtitkára
Dr. Kriza Ákos Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere
Dr. Jakab Nóra, a Miskolci Egyetem általános rektorhelyettese
Dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója

Szakmai előadás:
Gutenberg találmánya és a mai kihívások
Előadó: dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő, az Európai ügyek bizottsága elnöke


15:30
Szünet


16:00
Díjak, kitüntetések átadása


17:00-18:30

Könyvtárlátogatások: Selmeci Műemlékkönyvtár – II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár – Lévay József Muzeális Könyvtár

A programokra a regisztrációs pultnál lehet jelentkezni. A könyvtárlátogatásokra külön autóbusz szállítja az érdeklődőket.


18:00
Fogadás a meghívott vendégek részére (helyszín: Városháza, díszterem)


20:30
A Miskolci Dixieland Band koncertje (helyszín: Miskolci Egyetem, díszaula)

2. nap – 2017. július 6., csütörtök

09:00–10:00
Kisplenáris ülés (helyszín: Miskolci Egyetem, díszaula)

A személyes adatok kezelése a könyvtárak életében
Előadó: Dr. Péterfalvi Attila elnök, Nemzeti Adatvédelmi és Információsszabadság Hatóság

Életminőség, közösségépítés, könyvtári szolgáltatások – avagy a dán könyvtári modell egy szakmai tanulmányút tapasztalatai tükrében
Előadó: Gerencsér Judit főtitkár, Magyar Könyvtárosok Egyesülete


10:00–16:00
Szakmai kiállítás (Miskolci Egyetem, főbejárat)


10:00–16:30
Szekcióülések (Miskolci Egyetem, A/4 épület)


12:00–15:00
Megtekinthető a Csorba Győző Könyvtár,  a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár könyvtárbusza és a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár triciklije (Miskolci Egyetem, A/4 épület előtt)


15:00–17:00
Egyetemi körséta


17:00–18:30
Záró plenáris ülés (helyszín: Miskolci Egyetem, A/4 épület, földszinti III. előadó)


20:00
Baráti találkozó (helyszín: Miskolci Egyetem, díszaula)

3. nap – 2017. július 7., péntek

7:30–18:00
Szakmai kirándulások


Szekcióülések

Bibliográfiai Szekció - Helyszín: A/6 fsz., XIX. előadó - Időpont: 10:05-13:00
Bibliográfiai Szekció
Az élet minősége – könyvtárosok a társadalomért


Helyszín: A/6 fsz., XIX. előadó
Moderátor: Szőnyi Éva, a Bibliográfiai Szekció elnöke

10.05–10.30 – Léleklapozgatás a könyvtárban. A könyvtárban folytatott biblioterápia szerepe, helye az életminőség szolgálatában
Előadó: Sóron Ildikó régióigazgató, könyvtáros, biblioterapeuta
(Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Budapest)

10.35–11.00 – A kolozsvári könyvtár szakos egyetemi hallgatók kutatásai, helytörténeti bibliográfiái az utóbbi tizenöt évben
Előadó: Gurka-Balla Ilona egyetemi tanársegéd, főkönyvtáros
(Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Történeti Intézet, Kolozsvár)

11.05–11.30 – Bibliográfiai leírás FOLYAMAT-osan a DEENK-ben, avagy hogyan lesz folyamatleírás a bibliográfiai leírásból
Előadó: Molnár Georgina feldolgozó könyvtáros
(Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára, Tartalomszolgáltatási Osztály)

11.30–12.00 – Felsőoktatási könyvtárak a 21. században az ELTE gyakorlata alapján. Áttekintés a hagyományos bibliográfiai munkafolyamatok átalakulásáról, az új tevékenységekről, a plágiumkeresésről és az országos jellegű feladatok ellátásáról
Előadó: Székelyné Török Tünde osztályvezető
(ELTE Egyetemi Könyvtár, Gyűjteményszervezési Osztály)

12.00–13.00 – Könyvtárosok a minőségi kutatásért – az EISZ Nemzeti Programban elérhető bibliográfiai és hivatkozási adatbázisok szerepe a könyvtári munkában és a tudományos értékelésben
A kerekasztal-beszélgetés moderátora: dr. Soós Sándor osztályvezető
(MTA Könyvtár és Információs Központ, Tudománypolitikai és Tudományelemzési Osztály)
A beszélgetés résztvevői: Nagy Zsuzsanna főigazgató (BCE Egyetemi Könyvtár), Pergéné Szabó Enikő főigazgató-helyettes (DEENK), Kálóczi Katalin főigazgató (ELTE Egyetemi Könyvtár), Nagy Gyula főigazgató-helyettes (SZTE Klebelsberg Könyvtár), illetve az Elsevier és a Thomson Reuters / Clarivate Analytics képviselői
Borsod Megyei Szervezet - Helyszín: A/6 fsz., XX. előadó - Időpont: 10:15-12:10
Borsod Megyei Szervezet
Születési hely: Miskolc

Helyszín:
Idő: 2017. július 6. (csütörtök)
Moderátor: Gulyás Lászlóné, az MKE Borsod Megyei Szervezete elnöke

10:15-10:35
Könyves ünnep
Előadó: Dr. Prokai Margit igazgató
(II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár, Miskolc)

10:35-10:55
MEKkora a MEK köre?
A 23 éves Magyar Elektronikus Könyvtár által elért eredmények és hatások
Előadó: Drótos László MEK főkönyvtáros
(OSZK - E-könyvtári Szolgáltatások Osztály, Budapest)

10:55-11:35
MATARKA: történet, kérdőív, tanulságok - EPA-val való együttműködés bemutatása
Előadók: Burmeister Erzsébet főkönyvtáros
(Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum)
Uri-Kovács József EPA könyvtáros
(OSZK - E-könyvtári Szolgáltatások Osztály, Budapest)

11:35-11:55
RFID termékcsalád és a cloudLibrary™ e-könyv platform
Előadó: Girás Csaba igazgató
(Softlink Central Europe, Kolozsvár)

11:55-12:10
Professzionális informatikai megoldások – Szinva Net Zrt.
Előadó: Szerencsés Tamás értékesítési és marketing menedzser
(Szinva Net Zrt., Miskolc)
Helyismereti Könyvtárosok Szervezete - Helyszín: A/1 mfsz., 3-4. terem - Időpont: 10:00-16:00
Helyismereti Könyvtárosok Szervezete
Történelmi múlt – a jövőnek szolgáltató jelen

Helyszín: A/1 mfsz., 3-4. terem
Moderátor: Mennyeiné Várszegi Judit, a Helyismereti Könyvtárosok Szervezetének elnöke

10.00–10.50 – A protestáns egyháztörténet-írás múltja és jelene
Előadó: Dr. Fazekas Csaba történész, egyetemi docens
(Miskolci Egyetem, Bölcsészettudományi Kar)

10.50–11.35 – Luther élete kora társadalmában, és miskolci hatása, Digitális mintaprogram az Árvay Teöreök Sándor Könyvtárban
Előadó: Sándor Frigyes evangélikus lelkész
(Belvárosi Evangélikus Gyülekezet, Miskolc)

11.35–11.55 – „A múltat tiszteld, s a jelent vele kösd a jövőhöz!” Helyismereti gyűjtemény a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban
Előadó: Dr. Székelyné Forintos Judit helyismereti könyvtáros
(II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár, Miskolc)

11.55–12.15 – A tiszaújvárosi helyismereti munkatársak szerepe a kisváros életében, integrált intézményi környezetben
Előadó: Tompáné Mészáros Hedvig általános igazgatóhelyettes, könyvtárvezető
(DKK, Hamvas Béla Városi Könyvtár, Tiszaújváros)

12.15–12.35 – Mit takar(hat) a halálos csend és néma untság? A Szabadkai Városi Könyvtár helyismereti tevékenysége
Előadó: Hicsik Dóra helyismereti könyvtáros
(Szabadkai Városi Könyvtár, Szerbia)

12.35–12.55 – Jelenünk dokumentálása, múltunk megőrzése, jövőnk biztosítása – a Bibliotheca Hungarica és a Szlovákiai Magyar Adatbank
Előadó: Roncz Melinda könyvtáros, igazgató
(Bibliotheca Hungarica – Fórum Kisebbségkutató Intézet, Szlovákia)

14.00–16.00 – Találkozó a helyismereti szervezet tagjainak és a HKSZ tevékenysége iránt érdeklődőknek
Helyszín: Murphy’s Étterem terasz, Május 1. telep 25/A. (8 perc séta az egyetemtől)
Jogi Szekció - Helyszín: A/1 mfsz., 1-2. terem - Időpont: 10:00-12:35
Jogi Szekció

„Határtalan – Együtt – Működés”

Helyszín: A/1 mfsz., 1-2. terem
Moderátor: Sándor Gertrud, a Jogi Szekció elnöke

10.00–10.20 – Együttműködés a Kárpát-medencében
Előadó: Illés Péter igazgató
(Csongrádi Információs Központ, Csemegi Károly Könyvtár és Tari László Múzeum)

10.20–10.40 – A „Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok gyüttműködése” program eredményeinek bemutatása
Előadó: Dr. Redl Károly főigazgató-helyettes
(Országgyűlési Könyvtár, Budapest)

10.40–11.00 – A Mikes Kelemen Program (MKP) eddigi eredményeinek és terveinek bemutatása
Előadó: Kaposváriné Dányi Éva osztályvezető
(OSZK Gyarapítási és Állomány-nyilvántartó Osztály, Budapest)

11.00–11.20 – Beszámoló az MKP floridai és ausztráliai gyűjtéseinek tapasztalatairól
Előadó: Maczelka Árpád könyvtáros
(OSZK, MEK, Budapest)

11.20–11.40 – 10 éves az IFLA_HUN összmagyar levelezőlista
Előadó: Haraszti Katalin nyugalmazott parlamenti könyvtáros, az IFLA_HUN levelezőlista moderátora

11.40–12.00 – Kísérleti magyar webarchiválási program – Te is segíthetsz!
Előadó: Moldován István osztályvezető
(OSZK, E-könyvtári Szolgáltatások Osztálya, Budapest)

12.00–12.20 – Könyvtár és társadalom. Szempontok és javaslatok a szolgáltatásközpontú könyvtárstatisztika bevezetéséhez
Előadó: Kecskeméti Gergely csoportvezető
(Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kunó Könyvtára)
Rózsa Dávid főigazgató-helyettes
(Központi Statisztikai Hivatal Könyvtára. Budapest)

12.20–12.35 – Wolters Kluwer – Bemutató az Új Jogtár legújabb fejlesztéseiről
Könyvtárostanárok Egyesülete - Helyszín: A/6 fsz., XVIII. előadó - Időpont: 14:00-16:30
Könyvtárostanárok Egyesülete
A tanulás minősége – az élet minősége – iskolai könyvtárak az esélyegyenlőségért
Helyszín: A/6 fsz., XVIII. előadó
Moderátor: Simon Krisztina, a Könyvtárostanárok Egyesületének elnöke


14.00–14.10 Köszöntő, bevezetés

14.10–14.30 Merre megy a közoktatás?
Előadó: Pilz Olivér tanár
(Tanítanék Mozgalom, Civil Közoktatási Platform)

14.30–14.50 Könyvtár és iskola egy csapatban? Együttműködési gyakorlat Nagykanizsán
Előadók: Benke Dániel, Musztács Krisztián könyvtárosok
(Halis István Városi Könyvtár, Nagykanizsa)

14.50–15.10 A titok a dobozban van. Hogyan támogatja az iskolai könyvtár az egyes tanulók életét?
Előadó: Hok Csabáné könyvtárostanár
(Tiszaújvárosi Széchenyi István Általános Iskola)

15.10–15.30 Az általános iskolai könyvtár szerepe a hátrányos helyzetű tanulók esélyegyenlőségében
Előadó: Vajóczki Andrásné könyvtárostanár
(IV. Béla Általános Iskola, Hejőkeresztúr)

15.30–16.30 Esélyt mindenkinek! Iskolai könyvtári lehetőségek – forrásalapú kooperatív csoportmunka
Előadók: Dömsödy Andrea iskolai könyvtári referens
(Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum, Budapest)
Simon Krisztina könyvtárostanár
(József Attila Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola, Budapest)
Közkönyvtári Egylet - Gyermekkönyvtáros Szekció - Helyszín: A/6 fsz., XVIII. előadó - Időpont: 10:15-12:15
Gyermekkönyvtáros Szekció és a Közkönyvtári Egylet

Helyszín: A/6 fsz., XVIII. előadó
Moderátor: Haszonné Kiss Katalin, a Közkönyvtári Egylet elnöke

10.15–10.45 – Életminőség és a könyvtár változó szerepe
Előadó: Laki Ildikó főiskolai docens
(Zsigmond Király Egyetem, Szegedi Egyetem)

10.45–11.15 – Életminőség – olvasás nélkül?
Előadó: Mayer József oktatáskutató
(Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, Budapest)

11.15–11.45 – Gyermekkönyvtári élet Miskolcon
Előadó: Miklós Katalin részlegvezető
(II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Gyermekkönyvtára, Miskolc)

11.45–12.15 – Az én könyvtáram – Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című projekt
Előadó: Farkas Ferenc szakmai vezető
(Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, EFOP Projektiroda, Budapest)
Mezőgazdasági Szervezet - Helyszín: A/6 fsz., XX. előadó - Időpont: 12:30-15:55
Mezőgazdasági Szervezet, Múzeumi Szekció

Szekcióülés a zöld könyvtár jegyében

Helyszín: A/6 fsz., XX. előadó
Moderátor: Horváth Tamás, a Mezőgazdasági Szervezet elnöke


12.30–12.55 – Keleti Károly: statisztikával a társadalomért
Előadók: Derzsy Márk, Horváth Balázs könyvtárosok
(KSH Könyvtár, Budapest)

13.00–13.25 – Magyarezredek.hu – többfunkciós társadalomtudományi adatbázisportál
Előadók: Dr. Andaházi Szeghy Viktor könyvtárvezető
(HM HIM Hadtörténeti Könyvtár)
Brada Hedvig ügyfélmenedzser
(Qulto-Monguz Kft.)
Mohácsi Zoltán könyvtáros
(HM HIM Hadtörténeti Könyvtár)

13.30–13.55 – Magok a könyvtárban. A mezőgazdaság, a könyvtár és a fenntarthatóság kapcsolata
Előadó: Dubniczky Zsolt könyvtáros
(ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtár, Budapest)

14.00–14.25 – Zöldolvasó a Mezőgazdasági Könyvtárban
Előadó: Lukácsi Balázs könyvtáros
(Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, Budapest)

14.30–14.55 – Megyei könyvtár a „zöld úton”. A társadalmi felelősségvállalás egyik formája
Előadó: Dr. Voit Pál könyvtárigazgató
(József Attila Megyei és Városi Könyvtár, Tatabánya)

15.00–15.25 – Színt vallunk, avagy zöld szemlélet a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpontban
Előadó: Nagyné Simon Csilla könyvtáros
(PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont, Pécs)

15.30–15.55 – Környezettudatos Könyvtár a fenntarthatóbb életmódért Komlón
Előadó: Steinerbrunner Győzőné könyvtárvezető
(József Attila Városi Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény, Komló)
Műszaki Könyvtáros Szekció - Helyszín: A/1 mfsz. XXXIII. előadó - Időpont: 10:00-13:00
Műszaki Könyvtáros Szekció

Műszaki könyvtárosok a magyar társadalom haladásáért régen és ma

Helyszín: A/1 mfsz. XXXIII. előadó
Moderátor: Nagy Zoltán, a Műszaki Könyvtáros Szervezet elnöke

10.00–10.10 – Megnyitó, köszöntő, felhívás a szellemi totóra

10.10–11.00 – A világ első műszaki felsőoktatási könyvtárától a digitalis szakirodalomkezelésig: innováció és paradigmaváltás a műszaki felsőfokú oktatás szakirodalmi ellátásban a Miskolci Egyetemen
Előadók: Dr. Somogyi Aliz MEMOOC igazgató és Szendi Attila főigazgató
(Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum)

11.00–11.40 – Protestáns bibliák Barna György (1947–2015) miskolci műgyűjtő bibliagyűjteményében
Előadó: Dr. Gyulai Éva egyetemi docens
(Miskolci Egyetem, BTK)

11.40–12.00 – Hálózati dinamizmus és könyvtári platformok – „keresztúton a felhők felé”
Előadó: Horváth Zoltánné könyvtári tanácsadó
(T-Systems Magyarország Zrt., Budapest)

12.00–12.20 – „Aut inveniam viam, aut faciam” – A hagyományos és speciális közgyűjteményi dokumentumok digitalizálásnak és bemutatásának legújabb eszközei
Előadók: Farkas István ügyvezető, Mészáros Zoltán termékmenedzser
(Pedro Tanácsadó és Kereskedelmi Kft., Budapest)

12.20–12.50 – Szellemi totó az előadások témáiból
A teli találatot elérők értékes tárgyjutalomban részesülnek

12.50–13.00 – Az MKSZ programjának összefoglalása, a jelmondat elfogadása, zárszó
Olvasószolgálati Szekció - Helyszín: A/1 mfsz., XXXII. előadó - Időpont: 10:00-12:00
Olvasószolgálati Szekció

Helyszín: A/1 mfsz., XXXII. előadó
Moderátor: Molekné Kőrösi Beatrix, az Olvasószolgálati Szekció elnöke

10.00–10.30 – A reformáció és a Biblia
Előadó: Dr. Dienes Dénes igazgató
(Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei)

10.30–11.00 – Olvasókörrel a társadalomért
Előadó: Halász Magdolna ny. könyvtárigazgató
(Sárospataki Irodalmi Olvasókör)

11.00–11.30 – Önkéntes tevékenység
Előadó: Papp Mónika ügyvezető
(Szikra Alapítvány, Miskolc)

11.30–12.00 A megaláztatás, a lekezelés és a lenézés motívumai Hans Christian Andersen meséiben biblioterápiás feldolgozás szempontjából
Előadó: dr. Zágorec-Csuka Judit író, költő, magyartanár, könyvtáros
(1. Számú Lendvai Kétnyelvű Általános Iskola, Szlovénia)
Társadalomtudományi Szekció - Helyszín:A/6 fsz., XXI. előadó - Időpont: 10:30-14:20
Társadalomtudományi Szekció

Az élet minősége és a könyvtárak: a biblioterápiától a plágiumkeresésig

Helyszín:A/6 fsz., XXI. előadó
Moderátor: Villám Judit, a Társadalomtudományi Szekció elnöke

I. A humán szolgáltatások kiterjesztésének elmélete és gyakorlata

10.30–10.50 – „Bábáknak álcázott angyalcsinálók” – Lektorsors a diktatúrában
Előadó: Bella Katalin PhD, egyetemi tanársegéd
(ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet, Budapest)

10.50–11.10 – „Kételyek és megerősítések a segítő könyvtár létjogosultságáról”
Előadó: Bartos Éva ny. igazgató
(OSZK Könyvtári Intézet, Budapest)

11.10–11.30 – Értelem és érzelem, a Jane Austin-i eredeti cím tartalmának újfajta, idevágó értelmezésével (Új kihívások és lehetőségek a könyvtárosok mentálhigiénés tevékenységében)
Előadó: Horváth Judit pszichológus

11.30–11.50 – A fejlesztő biblioterápia módszerének bővítése IKT eszközökkel
Előadó: Gulyás Enikő tanársegéd
(Eszterházy Károly Egyetem, Médiainformatika Intézet, Eger)

11.50–12.10 – Gondolkozz, érezz, cselekedj! – A fejlesztő biblioterápia mint könyvtári szolgáltatás a mentális jól-lét megőrzésében
Előadó: Petrovszki Mária könyvtáros, fejlesztő biblioterapeuta
(Justh Zsigmond Városi Könyvtár, Orosháza)


II. A nyomtatott könyvtől a számítógépes adatbázisokig

13.00–13.20 – Esettanulmányok a digitális kultúraközvetítés területéről
Előadó: Czoboly Miklós ügyvezető
(Qulto – Monguz Kft., Budapest)

13.20–13.40 – Jogi művek digitalizálása az Országgyűlési Könyvtárban
Előadó: Dr. Tóth Éva osztályvezető
(Országgyűlési Könyvtár, Budapest)

13.40–14.00 – REAL repozitóriumokra épülő szakirodalmi információs adatbázisok a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ szolgáltatási rendszerében (Két irodalmi adatbázis Vörösmarty Mihály és Kosztolányi Dezső példáján)
Előadó: Sallai-Tóth László főkönyvtáros
(MTA KIK Szakinformatikai Osztály, Budapest)

14.00–14.20 – Óriások vállán? Plágiumkereső szolgáltatások összehasonlítása
Előadó: Hoffmann Ádám osztályvezető
(Budapesti Corvinus Egyetem, Egyetemi Könyvtár)
Tudományos- és Szakkönyvtári Szekció - Helyszín: A/6 fsz., XIX. előadó - Időpont: 13:30-16:30
Tudományos és Szakkönyvtári Szekció

Helyszín: A/6 fsz., XIX. előadó
Moderátor: Dr. Téglási Ágnes, a Tudományos és Szakkönyvtári Szekció elnöke


13.30–14.00 – A könyvtár az oktatás, a tanulás és a kutatás középpontjában
Előadó: Ézsiás Anikó rendszerkönyvtáros
(Ex Libris-Operations, Budapest)

14.00–14.30 – Hagyomány és innováció – A könyvtárak szerepe a felsőoktatás megújulásában
Előadók: Kocsisné dr. Baán Mária egyetemi docens - Espán Edina főkönyvtáros
(Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum)

14.30–15.00 – Oktatástámogatás elemei és módszerei a felsőoktatási könyvtárakban
Előadó: Köpösdi Zsuzsa főigazgató-helyettes
(Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára)

15.00–15.30 – Digitális átállás az oktatásban
Előadó: Kis-Tóth Lajos ny. főiskolai tanár
(Eszterházy Károly Egyetem, Eger)

15.30–16.00 – Game on! : Gamifikáció alkalmazása a könyvtár informatika oktatásában
Előadó: Egri Krisztina könyvtárvezető
(ELTE Társadalomtudományi Kar, Némedi Dénes Kari Könyvtár, Budapest)

16.00–16.30 – Akvizíciós lehetőségek a könyv- és e-könyv állomány gyarapítására
Előadók: Stepan Petrus, Pavel Synek
(EBSCO)
Zenei Könyvtárosok Szervezete - Helyszín: A/6. fsz. 31. terem - Időpont: 13:00-16:00
Zenei Könyvtárosok Szervezete

A zenei gyűjtemények a gyermekekért

Helyszín: A/6. fsz. 31. terem
Moderátor: Bándoli Katalin, a Zenei Könyvtárosok Szervezetének elnöke

13.00–13.20 – Tudásközvetítés másképp – a könyvtárak szerepe az élethosszig tartó tanulásban
Előadók: Baginé Tóth Erika könyvtárvezető
(Tessedik Sámuel Múzeum és Könyvtár, Szarvas)
Deák Gábor
(Qulto-Monguz Kft., Budapest)

13.20–14.05 – Rendhagyó zenés foglalkozások az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtárban
Előadó: Zsoldos Marianna csoportvezető
(Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár, Eger)

14.05–14.50 – A Kokas-pedagógia használatának lehetőségei a könyvtárakban
Előadó: Pauer Erika könyvtáros
(Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár, Eger)

14.50–16.00 – Tapasztalatcsere a zenei gyűjteményekben megvalósuló foglalkozásokról